-
| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Forum
GALERIA
Ośrodek Zdrowia w Nowej Brzeźnicy
Pogoda dla Pajęczna i okolic
REDAKCJA - kontakt
Rozkłady jazdy:
Test wiedzy o gminie
Www.nowabrzeznica.pl
Zabawa dla intelektualistów i pasjonatów historii
Życzenia na Dzień Matki
Autor i administrator strony - Ola Bednarska (olaaa_b) (O.B.) e-mail - olaaab@wp.pl ***
niedziela, 12 kwietnia 2009
Pan Zmartwychwstał! Alleluja!!!
Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją
budzącej się do życia
wiosny i wiarą w sens życia,
pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego
w gronie najbliższych osób
życzymy wszystkim naszym Czytelnikom
REDAKCJA
 
 
 
poniedziałek, 06 kwietnia 2009
Fotoreportaż z koncertu przedszkolaków w 4. rocznicę śmierci Papieża-Polaka
Zapraszamy Państwa do GALERII, w której zostały umieszczone zdjęcia z koncertu wykonanego przez grupę 5-latków z Przedszkola w Nowej Brzeźnicy w rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Wejdź i zobacz!!! - ZDJĘCIA
Na cześć Papieża-Polaka w 4. rocznicę Jego śmierci przedszkolaki z Nowej Brzeźnicy

Miejcie odwagę
żyć dla miłości”
Jan Paweł II

Pod takim hasłem, hasłem MIŁOŚCI w Przedszkolu w Nowej Brzeźnicy 2 kwietnia br. wspominano postać Polaka–Papieża. Montaż słowno-muzyczny przygotowała nauczycielka Grażyna Walaszczyk wraz ze swoją grupą dzieci 5-letnich.

- Początkowo miały być to zajęcia dla rodziców 5-latków. Jednak lekcja przerodziła się w otwartą imprezę kulturalną – relacjonuje organizatorka koncertu pani Grażyna.

Oprócz przedszkolaków wzruszający występ mogli obejrzeć rodzice, przedstawiciel „Eko-Gas” Prusicko-Kaflarnia Maryla Taranek, dyrektor regionu Wrocławskich Kopalń Surowców Mineralnych S.A. oddz. zam. Dworszowice Kościelne, przedstawiciele Urzędu Gminy w Nowej Brzeźnicy: Eugeniusz Rakowski (Skarbnik UG) i Mariusz Krajewski, ks. wikary Rafał Melak, przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Leśniewska, dziennikarz gazety „Kulisy Powiatu”  oraz dzień później gimnazjaliści i uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Brzeźnicy.
Podczas godzinnego koncertu na cześć wielkiego człowieka przedszkolaki deklamowały wiersze i śpiewały piosenki. Przedstawiły też  ważne daty z życia Karola Wojtyły.

W występie wzięli udział:  Julia Kozłowska, Karolina Garbiec, Witold Trzepizur, Kaja Morga, Julia Walaszczyk, Wiktoria Leśniewska, Piotr Krawczyk, Natalia Siewier, Sylwia Zięba, Kinga Kozłowska, Kamil Głowacki, Kinga Stobiecka, Bartłomiej Mielczarek, Kacper Lota, Dawid Włodarczk, Kuba Stolarski i Hubert Modliński.
 
Widownia triennale przedszkolaków przyjęła z rozrzewnieniem i wielkim aplauzem.  Wszyscy byli zachwyceni, a jednocześnie zadziwieni, że 5-latki potrafią podjąć poważny temat i włączyć się w obchody 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II.   

Autor: Ola Bednarska (O.B.)

czwartek, 02 kwietnia 2009
Wspomnienia o wielkim człowieku- Janie Pawle II. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu przedszkolaków z Nowej Brzeźnicy
Autor: Ola Bednarska (O.B.)
wtorek, 31 marca 2009
Stypendia dla maturzystów
Uwaga maturzyści! W roku akademickim 2009/10 czeka na Was 650 stypendiów w wysokości 500 zł miesięcznie, które będą wypłacane przez 10 miesięcy.

Ten program jest dla Ciebie, jeżeli spełnisz m.in. następujące warunki:
• jesteś zdolny, ambitny i chcesz kontynuować naukę na wyższej uczelni,
• zdasz dobrze maturę w bieżącym roku szkolnym (stypendia będą przyznawane na podstawie konkursu świadectw maturalnych),
• zostałeś przyjęty na dzienne studia magisterskie w polskich państwowych uczelniach,
• mieszkasz na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców,
• pochodzisz z rodziny byłego pracownika ppgr, uczęszczasz do szkoły objętej programem stypendialnym lokalnej organizacji pozarządowej uczestniczącej w naszym Programie, jesteś wychowankiem rodziny zastępczej lub byłeś uczestnikiem III etapu olimpiady przedmiotowej w szkole ponadgimnazjalnej
• w Twojej rodzinie dochód na osobę nie przekracza 893 zł.

Wnioski należy składać: w oddziałach terenowych Agencji Nieruchomości Rolnych i w lokalnych organizacjach pozarządowych uczestniczących w programie. Termin upływa 14 sierpnia 2009 roku.

Zainicjowany w 2002 roku Program Stypendiów Pomostowych jest wspólnym przedsięwzięciem m.in.: PAFW, Narodowego Banku Polskiego, Fundacji PZU, Fundacji BRE Banku, Fundacji BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego, Agencji Nieruchomości Rolnych, Fundacji Grupy TP, Fundacji Wspomagania Wsi, Akademii Szkoleń i Kompetencji a także koalicji 77 lokalnych organizacji pozarządowych współpracujących z Fundacją im. Stefana Batorego i Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz pozyskanych do programu w ramach akcji „Dyplom z Marzeń”. W ramach programu przyznano już łącznie ponad 10,500 stypendiów. Na realizację dotychczasowych edycji fundatorzy przekazali łącznie blisko 42 mln zł.

*Szczegółowe informacje o programie, w tym: regulamin, formularze wniosków i inne wymagane dokumenty, a także kontakty do oddziałów terenowych Agencji Nieruchomości Rolnych są dostępne na stronie internetowej www.stypendia-pomostowe.pl

Dodała: (O.B.)
Źródło: www.stypendia-pomostowe.pl
piątek, 13 marca 2009
Gimnazjaliści z Nowej Brzeźnicy w Łodzi na koncercie brytyjskiego zespołu country rockowego Smokie i kabaretu Elita

Rock i ekologia. Czy mają coś wspólnego? Okazuje się, że tak.
Takie połączenie - wody i ognia - miało miejsce podczas koncertu w łódzkiej hali sportowej w minioną niedzielę. Na scenie stanął legendarny zespół Smokie, który cieszył się największą popularnością w latach 70-tych (obok takich zespołów jak ABBA czy Boney M) oraz wrocławski kabaret Elita. W międzyczasie wicedyrektor Biura Edukacji i Komunikacji Społecznej Ministerstwa Środowiska prezentował spoty filmowe - TELEBIMY o tematyce ekologicznej.

Impreza zgromadziła ponad cztery tysiące osób, a wśród tysięcy była grupa 21 uczniów i 4 nauczycieli z Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy.

Szkoła mogła uczestniczyć w niezapomnianym koncercie i prelekcji ekologicznej dzięki współpracy Urzędu Gminy w Nowej Brzeźnicy z Ministerstwem Środowiska, który realizuje program "ŚWIAT W KOLORZE NADZIEI".

Autor:  Ola Bednarska (O.B.)

wtorek, 03 marca 2009
Koncert bożonarodzeniowy w Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy

Autor:  Sylwia Kowalczyk

19 grudnia 2008 r. odbył się w naszym gimnazjum Koncert Kolęd i Pastorałek przygotowany przez Samorząd Szkolny oraz ich opiekunów pp: Olę Bednarską i Agnieszkę Krajewską.

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaśpiewali uczniowie.  Oprócz tego przygotowali również znane piosenki, które wprowadziły nas w nastrój świąteczny. W repertuarze znalazły się m.in. "Gore Gwiazda", "Z kopyta kulig rwie" ,"Coraz bliżej święta" ,"Last Christmas" ,"Stille Nacht, Heilige Nacht" ,"Kto wie" i inne.

Za udział i wkład w przygotowanie występu każdy dostał drobny upominek.  Pani dyr.  Danuta Mielczarek podzieliła się z nami opłatkiem. Wymieniając życzenia, pomimo padającego śniegu i mrozu za oknami, poczuliśmy ciepło Bożego Narodzenia.  

Nie obyło się bez łez trzecich klas, które już ostatni raz świętowały Wigilię w takim gronie.  Z żalem rozstawaliśmy się z przyjaciółmi na okres świąteczny, choć nie żal nam było dwóch tygodni odpoczynku przed dalszą intensywną nauką.

Koncert zagraliśmy jeszcze raz 23 stycznia br. na wywiadówce dla rodziców. Uczyniliśmy to, aby pokazać, że drzemią w nas również artystyczne talenty.

Poniżej zapraszamy do GaLErII:  http://fotko.eu.interia.pl/kol-gim2009/

Foto: Ola Bednarska (O.B.)

środa, 25 lutego 2009
Gimnazjaliści w górach

Przez 4 dni (17-20.02.2009 r.) grupa 39 uczniów z Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy odpoczywała w Białym Dunajcu koło Zakopanego. Każdego dnia oprócz pięknej zimowej aury i śniegu po pachy czekało na nich moc atrakcji.

Gimnazjaliści wjechali kolejką na Gubałówkę, przeszli wzdłuż i wszerz Krupówki, zobaczyli skocznię, na której Małysz w poprzednich sezonach pobijał rekordy, kąpali się w źródłach termalnych w zakopiańskim aqua parku.

Jednak największą atrakcją, według uczestników, był wieczorny kulig z pochodniami i widok pędzących jedenastu sań w blasku księżyca w otoczeniu niepowtarzalnego pejzażu.

Wyjazd dla młodzieży gimnazjalnej zorganizowali nauczyciele: Stanisława Walaszczyk, Arkadiusz Leśniewski, Agnieszka Krajewska i Ola Bednarska. Odpoczynek uczniów po części był sfinansowany przez Urząd Gminy w Nowej Brzeźnicy ze środków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Autor: Ola Bednarska (O.B.)

A teraz zapraszamy do Galerii na pokaz zdjęć: http://fotko.eu.interia.pl/zima2009``/

wtorek, 24 lutego 2009
Śpiewające przedszkolaki

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z V Konkursu Kolęd i Pastorałek, który odbył się 10 lutego w Przedszkolu w Nowej Brzeźnicy.

http://fotko.eu.interia.pl/koledy2009/

Autor: Ola Bednarska (O.B.)

środa, 11 lutego 2009
Spór wokół kościółka w Starej Brzeźnicy

280 podpisów przeciwko tworzeniu parafii w Starej Brzeźnicy a 150 za tworzeniem parafii. Ten bilans mówi sam za siebie: zdecydowana większość przeciwko tworzeniu parafii! Mimo to ks. abp Nowak chce powołać wikariat terenowy w Starej Brzeźnicy. Na jego biurku leży gotowy dekret o utworzeniu ze Starej Brzeźnicy i Kuźnicy wikariatu terenowego. Do wikariatu nie należałyby Ważne Młyny i Gojsc. Te dwie miejscowości w 100-u procentach opowiedziały się przeciwko przynależności do nowej parafii.

Dekret według zapisu miałby wejść w życie z dniem 15 lutego 2009 r.   

O tym fakcie dowiedzieli się mieszkańcy Starej Brzeźnicy wczoraj. Postanowili jeszcze raz zebrać podpisy i udać się do ks. ordynariusza Archidiecezji Częstochowskiej. Dotychczas - choć byli umówieni na spotkanie w Kurii z ks. arcybiskupem przyjmowali ich biskupi pomocniczy.

Dzisiaj spora grupa osób, około 18, pojechała do Kurii, by spotkać się z ordynariuszem. Po pewnych trudnościach i z pomocą mediów udało się im wejść do biskupa Nowaka. Jednak dziennikarka z "Gazety Wyborczej i redaktor tlewizji NTL nie zostali wpuszczeni do budynku.

Rozmowa była bardzo gorąca, ksiądz ordynariusz przyniósł gotowy dekret, który odczytał. Po długich przekonywaniach ze strony przybyłych ksiądz arcybiskup powiedział: "Wstrzymujemy ten dekret, bo go podważyliście!".
Stwierdził, że jest zmęczony tą sytuacją, gdyż co chwila ma delegacje: jedna błaga o to, żeby była parafia, druga - , żeby nie było. Apeluje, aby mieszkańcy Starej Brzeźnicy i Kuźnicy się porozumieli. Uważa, że powinna być zrobiona jedna lista, a w niej każdy mieszkaniec opowiedziałby się: czy jest za, czy przeciw.

Zwolennicy parafii argumentują chęć jej powstania tym, że mieszkańcy Starej Brzeźnicy mieliby większą opiekę duchową, nie musieliby jeździć do kościoła, nabożeństwa byłyby na miejscu i wiele starszych osób miałaby do nich dostęp. Ponadto uważają, że kościółek popada w ruinę i to jest dla niego szansa.

Przeciwnicy powstania parafii bądź wikariatu terenowego zasypują lawiną argumentów i zadają pytania:

- Gdzie mieszkałby nowy proboszcz, skoro nie ma plebani przy kościółku w Starej Brzeźnicy? Czy to jest sens budować lub remontować jakiś budynek skoro w Nowej Brzeźnicy są dwie plebanie: jedna częściowo zamieszkana a druga prawie pusta? Skąd - mała liczebnie - Stara Brzeźnica i Kuźnica wezmą pieniądze?

- Dlaczego mamy zaczynać wszystko od nowa, skoro my, nasi rodzice, dziadkowie budowali i łożyli na plebanię, kościół, cmentarz, a teraz nawet na kaplicę pogrzebową?

- Gdzie będzie cmentarz parafialny? Czyżby w Kuźnicy?

- Czy ksiądz wikary z Nowej Brzeźnicy nie może przyjeżdżać w tygodniu celebrować msze św. czy nabożeństwa, skoro niektórzy mają taką potrzebę duchową? Czy aż trzeba tworzyć parafię, aby takie nabożeństwa się odbywały?

- Dla kogo miałaby być ta nowa parafia, skoro jest coraz mniej urodzeń? W roku 2008 w Starej Brzeźnicy urodziło się 1 dziecko, w 2007 r również 1 dziecko, w 2006 r. - 6, w 2005 - 3, w 2004 - 4, w 2003 - 2. (Dane z dnia 11. 02. br. Źródło UG w Nowej Brzeźnicy).

- Kto utrzyma kościół w Nowej Brzeźnicy jeśli część parafii zostanie odłączona? Czy w końcu tak się nie stanie, że zabytkowy kościół w Nowej Brzeźnicy popadnie w ruinę?

Argumentów przeciwników powstania wikariatu terenowego jest jeszcze więcej. Na razie biskup zawiesił decyzję i obiecał, że w tą niedzielę dekret nie zostanie odczytany. I miejmy nadzieję, że tak będzie, gdyż zdeterminowani mieszkańcy Starej Brzeźnicy są gotowi zamknąć kościół i nie wpuszczać księdza.

Autor: Ola Bednarska (O.B.)

Foto: źródło - http://www.adiec.czest.niedziela.pl

PS. od autorki artykułu: Jako mieszkanka Starej Brzeźnicy nie mogę być bierna wobec zaistniałej sytuacji . Opowiadam się przeciw powstaniu parafii w Starej Brzeźnicy lecz artykuł starałam się napisać jak najbardziej obiektywnie.

Uważam, że kwestia tworzenia lub nietworzenia parafii nie powinna nieść ze sobą konfliktów personalnych. Każdy winien uszanować zdanie i wybór drugiego człowieka.

Pod artykułem można wyrażać swoją opinię i swoje zdanie na temat powstania parafii.

Większość przeciw parkingowi w parku

Publikujemy wyniki sondy, odnośnie budowy parkingu w Nowej Brzeźnicy.

W sondzie zostało postawione pytanie: Czy chcesz, aby z części parku w Nowej Brzeźnicy powstał parking?
Za "TAK" opowiedziało się  41 osób, co stanowi 22% wypowiedzi
Za "NIE" opowiedziało się 145 osób, co stanowi 78%  wypowiedzi
Łącznie oddano 186 głosów

Na pewno radni i władze gminy tę sugestię wezmą pod uwagę; bo przecież władza jest dla ludu, a nie lud dla władzy.

Autor: Ola Bednarska (O.B.)

środa, 04 lutego 2009
Czy to niedźwiedzia przysługa?
Parking w centrum Nowej Brzeźnicy miał pomóc kierowcom lecz stał się przyczyną niezadowolenia. W minioną sobotę grupa osób z Nowej Brzeźnicy mieszkająca w okolicach parku wraz z sołtysem Rochem Janusem wyszła na ulicę, by wyrazić swój protest. Sprawą zainteresowały się media. Niezależna Telewizja Lokalna z Radomska relacjonowała sobotni protest a tygodnik "Kulisy Powiatu" opublikował artykuł pt.: "Samowolka wójta". Poproszono również naszą redakcję o przeprowadzenie sondy na ten temat. Oczywiście postąpimy wedle prośby.
 
Z sondy będziemy mogli się dowiedzieć czy mieszkańcy gminy są ZA czy PRZECIW tej inwestycji.
 
Co zaś tyczy się samej budowy parkingu wytyczonej z części parku, to należy woli wyjaśnienia powiedzieć, że decyzję nie podejmował wójt lecz organ uchwałodawczy, jakim jest rada gminy.
 
Zgodnie z uchwałą o samorządzie terytorialnym to rada gminy w formie uchwały podejmuje decyzje a wójt jako organ wykonawczy ma obowiązek (podkreślam obowiązek) ją wykonać. Bo jeśli nie wykona powierzonych mu uchwał może nie otrzymać absolutorium.
 
Myślę, że i rada gminy, podejmując taką decyzję, miała na celu tylko i wyłącznie dobro mieszkańców całej gminy, a nie (jak piszą niektórzy internauci) korzyści dla pewnego sklepu, który wygrał ostatnio przetarg. Dodam, że uchwała o reorganizacji parku zapadła ~2 lata temu, a przetarg odbył się przed ~2 miesiącami i przeprowadzał go GS.


Autor: Ola Bednarska (O.B.)
Foto: http://tvntl.pl
 
Poniżej podajemy link do strony internetowej NTL-u, gdzie można obejrzeć relację i przeczytać komentarze mieszkańców Nowej Brzeźnicy odnośnie parkingu.
 
Skuteczny protest mieszkańców
Telewizja NTL Radomsko Sp. z o.o. - 04.02.2009.
© Telewizja NTL Radomsko Sp. z o.o.
czwartek, 25 grudnia 2008
ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE
Białych myśli
lekkich jak śnieg,
niech Anioł
przywieje z nieba,
otworzy skrzydłem
nadziei,
i niech kolędę zaśpiewa,
bo dzisiaj jest piękny dzień -
DZIEŃ BOŻEGO NARODZENIA,
wszystko się rodzi na nowo,
więc w blasku tajemnych ŚWIĄT,
życzę WAM zdrowia i radości.
 
REDAKCJA
 
wtorek, 02 grudnia 2008
Pozdrowienia z Brzeźnicy dla Krajanów przebywających na obczyźnie!

Od Autorki strony:
Serdecznie pozdrawiam Rodaków, Krajanów przebywających poza granicami naszego kraju.
Pewnie tęsknicie za swymi stronami? Na otarcie łezki publikuję (właśnie dla Was) zdjęcie z pięknym wschodem słońca uwiecznionym dzisiaj o poranku. Tak wstawał świt w Starej Brzeźnicy.

- Ola

Zapraszamy na arcyciekawą stronę internetową z naszej gminy!

W wirtualnym świecie internetu pojawiła się nowa strona internetowa. Założyli ją uczniowie Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy działający w szkolnym Klubie Europejskim pod nazwą "EuroCEL".
Uczniowie na stronie zamieszczają realizowane przez siebie projekty. Do nich należą: "Literacki atlas województwa śląskiego i łódzkiego", "Poczytaj mi przyjacielu", "Legenda z Dubidz" czy "Adopcja zabytku - dwór w Dubidzach".
Członkowie do swoich projektów podchodzą z wielką pasją. Stronę administruje kilka osób, ale szefem jest Łukasz Gębicki z kl. II a.
Zapraszam więc na stronę. Godna uwagi!

http://klubeuropejski.blox.pl/html

Autor: (O.B.)

środa, 19 listopada 2008
BAW SIĘ HISTORIĄ! Zabawa historyczna nr 2
Witam Mieszkańców gminy Nowa Brzeźnica!
Przedstawiam kolejną zabawę historyczną. Tym razem dotyczy ona historii Brzeźnicy w XIX wieku.  
Zamieszczony dokument jest kserokopią aktu zgonu mieszkanki Brzeźnicy z roku 1873.
Należy podać w jakim języku został zapisany i dlaczego w takim języku. Może ktoś spróbuje choć krótko opisać dzieje Brzeźnicy w XIX wieku.

Pozdrawiam, Elżbieta z Bydgoszczy
 

poniedziałek, 03 listopada 2008
OGŁOSZENIE! ZAPROSZENIE NA BAL SYLWESTROWY
ZAPRASZENIE!
BAL SYLWESTROWY
 
W SALI OSP DWORSZOWICE KOŚCIELNE
ZAPEWNIAMY:
•    Wspaniałą zabawę przy zespole muzycznym FOCUS
•    Obiad plus cztery dania gorące
•    Ciepłe i zimne napoje
•    Zimna płyta
•    Szampan
Cena balu : 170,00 zł od pary (sto siedemdziesiąt  złotych)
Zapisy prowadzą :
Rafał Klimczyk     Tel. 500 755 931                                            
Mariusz Taranek  Tel. 697 040 758

SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ ORGANIZATORZY
 
KLIKNIJ! - ZAPROSZENIE NA BAL
środa, 22 października 2008
Mieszkańcy Starej Brzeźnicy koncertem uczcili pamięć Jana Pawła II

Koncert na cześć Jana Pawła II w  30. rocznicę wyboru na Stolicę Piotro

„Habemus Papam Karol kardynał Wojtyła"  - usłyszał świat 30 lat temu. Polacy nie mogli uwierzyć, że na Stolicę Apostolską wybrany został ich rodak. Radość była nie do opisania. Tą radością tryskamy i teraz - choć wśród nas nie ma Jana Pawła II. Pozostały po nim jego nauki i wielkie dzieło „Fundacja Nowego Tysiąclecia".

Aby to dzieło trwało wiecznie w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzony jest Dzień Papieski.

W ten wyjątkowy dzień w małym kościółku w Starej Brzeźnicy odbyła się wielka uroczystość jubileuszowa. W przygotowania do obchodów 30. rocznicy włączyli się wszyscy mieszkańcy tej miejscowości, sponsorzy, a także lokalne władze samorządowe. Osobą całkowicie oddaną sprawie była Agnieszka Morga.

Zanim jednak doszło do koncertu świątynia w Starej Brzeźnicy została pomalowana, wyzłocono ołtarze, zakupiono nową szafę do zakrystii, położono glazurę przy ołtarzach oraz zamontowano witraże w oknach na ścianie wschodniej.

Swoją obecnością koncert uświetnili śpiewacy z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie Krystyna Jaźwińska-Dobosz i jej mąż Jan Dobosz. Akompaniował im Zygmunt Bednarek organista z parafii w Nowej Brzeźnicy, który zrobił to - jak zauważyła sopranistka - z wielkim kunsztem i na poziomie muzyków Opery Narodowej.

Tak znaną w Polsce artystkę dało się „ściągnąć" przez zrządzenie losu, a właściwie Opatrzność Bożą. Bowiem pani Krystyna od lat wędruje z pielgrzymką łódzką na Jasną Górę. W drodze zatrzymuje się na nocleg w Starej Brzeźnicy u państwa Morgów. - Zawsze chciałam się odwdzięczyć gospodarzom za ich życzliwość - mówi artystka. - W końcu nadarzyła się okazja.

W całym przedstawieniu brało udział ponad 60 osób. Występowała orkiestra dęta ze Starej Brzeźnicy pod batutą Henryka Iwaniuka, chór parafialny, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Rys historyczny parafii i Brzeźnicy przestawił miejscowy pasjonat dawnych dziejów Stanisław Banaszek. Postać Karola Wojtyły przybliżyła nam dyrektor Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy Danuta Mielczarek i proboszcz Parafii pw. św. J. Chrzciciela ks. Marek Czernecki. W imieniu wójta gminy Jacka Jarząbka głos zabrał sekretarz gminy Radosław Król, który dziękował wszystkim wykonawcom oraz wyraził nadzieję, że to wydarzenie będzie kontynuowane w następnych latach. Prawie dwugodzinny koncert prowadziła Iwona Wawrowicz.

W trakcie koncertu czuło się obecność Jana Pawła II, którego duch połączył całą wspólnotę parafialną. Zwłaszcza, gdy licznie zgromadzona publiczność razem zaśpiewała ulubioną przez Papieża „Barkę". Słowa „Pan, kiedyś stanął nad brzegiem, szukał ludzi gotowych pójść za nim ..." odmieniały nasze serca.

Autor: Ola Bednarska (O.B.)

Więcej zdjęć znajduje się w GALERII

sobota, 18 października 2008
Nowe zdjęcia w galerii

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z niedzielnego koncertu, który odbył się w Starej Brzeźnicy z okazji 30. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Apostolską. KLIKNIJ!

 

sobota, 11 października 2008
ZAPROSZENIE
Mieszkańcy Starej Brzeźnicy
serdecznie zapraszają na koncert z okazji 30-tej rocznicy wyboru Jana Pawła II na stolicę apostolską, który odbędzie się 12.10.2008 r. (w niedzielę), o godz. 14.00 w kościele pw. św. Stanisława w Starej Brzeźnicy

Wystąpią: artyści Opery Narodowej Teatru Wielkiego w Warszawie, chór parafialny, orkiestra dęta ze Starej Brzeźnicy, dzieci i młodzież szkolna.
wtorek, 09 września 2008
Wystawa poplenerowa w pałacu Męcińskich

W pałacu Męcińskich w Działoszynie, 5 września, otwarto wystawę prac malarzy i rzeźbiarzy z naszego powiatu. Organizatorem pleneru i wystawy był Powiatowy Ośrodek Kultury z siedzibą w Działoszynie. A patronat honorowy objęła starosta pajęczański – Beata Mateusiak–Pielucha.

Na oficjalne otwarcie wystawy zjechała grupa artystów biorąca udział w powiatowym plenerze malarsko-rzeźbiarskim w Bobrownikach. Wśród nich byli: Józef Kępiński, Jerzy Kacprowski, Witold Krężel, Krzysztof Strzelczyk, Józef Fiedor, Henryk Chałubiec, Janusz Pacak, Paweł Posmyk, Andrzej Stefek. Podczas tych kilku dni plenerowych artyści namalowali i wyrzeźbili przepiękne dzieła.

Kim są twórcy tych dzieł? Czy to intelektualiści czytający całe dnie o sztuce i literaturze? Nie!, to zwyczajni ludzie, przeróżnych zawodów. Na przykład Honorata Fułczyńska z gm. Kiełczygłów ma 10 hektarowe gospodarstwo i dziesięć krów. Pomimo to, spod jej spracowanych rąk wychodzą doskonale płótna. Domeną jej są oleje przedstawiające wizerunek Matki Boskiej. Również malarz Jerzy Kacprowski z Chorzenic prowadzi duże gospodarstwo rolne. Na pierwszy rzut oka nikt by Pana Jerzego nie podejrzewał, że on „chłop jak dąb” maluje tak subtelnie i delikatnie, i dorównuje Matejce.
Natomiast Krzysztof Strzelczyk z Kolonii Kiełczygłów, na co dzień jest malarzem, ale pokojowym. Zatem trenuje codziennie - malując pokoje i przedpokoje. A jak wiemy, trening czyni mistrza i takim mistrzem jest Pan Krzysztof. Ona jako jedyny mówi, że da się wyżyć z malowania.

Podczas wystawy, nie zabrakło gorących podziękowań ze strony artystów za zorganizowanie przez dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury - Aldonę Pol pleneru. Ona sama też była oczarowana talentem lokalnych artystów. Mówiła, że są oni "Wybrańcami". Ciepło wspominała dni spędzone razem z twórcami obrazów i rzeźb. Podczas pleneru, przyglądając się artystom sama zapragnęła coś wyrzeźbić. Wzięła, więc lipę, bo usłyszała, że "jest miękka jak masło". Lecz zanim powstało jej "dziełko" pokaleczyła sobie ręce.

Takich ciekawych anegdot z pleneru mogliśmy podczas otwarcia usłyszeć więcej. Głęboko w pamięci zapadła mi opowiedziana przez Józefa Kępińskiego z Działoszyna. Wspominał on plener w Kuźnicy Brzeźnickiej. Kiedy malował starą chatę, podszedł do niego pewien człowiek i zapytał, dlaczego wybrał tę starą chatę? Na to on odrzekł: Mnie i chaty kiedyś nie będzie, ale obraz pozostanie. Może go kiedyś ktoś odnajdzie, odkurzy i przypomni sobie o nas. Ja i chata będziemy wówczas wiecznie żywi.

Prace artystów będzie można oglądać przez cały miesiąc w galerii Powiatowego Ośrodka Kultury w Działoszynie.

Autor:
Ola Bednarska (O.B.)

Dopisek od autorki artykułu: Szkoda tylko, że na plenerze i wystawie zabrakło artystów z naszej gminy. Nie wierzę, żeby w tak dużej gminie nie było, choć jednego malarza czy rzeźbiarza. Zatem apeluję! Wyjdźcie z podziemia artyści!

piątek, 05 września 2008
Cudem uniknęła śmierci z rąk hitlerowców

W tym roku, 1 września, minęła 69. rocznica wybuchu II wojny światowej. Te straszne chwile trwogi i niepewności nadal tkwią w pamięci tych, którzy to piekło przeżyli. Teresa Wdowińska z Dubidz wówczas była małą dziewczynką. Obraz tamtych tragicznych dni wierszem przelała na papier. Z jej utworu wyłania się cud ocalenia jej i jej mamy z rąk hitlerowców, którzy wywieźli je do Pajęczna.

„Za żelazną czarną bramą”
I.
Bardzo dawno temu, choć to stare dzieje,
Wydarzenia z lat wojennych, na papier piórem przeleję.
Sześćdziesiąt lat, może więcej, dzieckiem małym wtedy byłam,
Za żelazną czarną bramą, straszną gehennę przeżyłam.
II.
Podczas drugiej wojny światowej, gdy Niemcy kraj napadli,
To żandarmi z wszystkich wiosek całą ludność wysiedlali.
Wieźli nas przez gęste lasy, wieźli polnymi drogami.
Na niebie wycie bombowców i świst kul ponad głowami.
III.
Przywieźli nas do Pajęczna, na bruk wszystkich wysadzili,
Jak stado zbłąkanych owiec, na plac wielki zapędzili.
Usłyszałam tuż za sobą zgrzyt żelaznej czarnej bramy,
A na placu tłum narodu, w zimnym deszczu zapłakany.
IV.
Pośrodku duży kościół, wieże sięgały do nieba.
Jestem z mamą na pielgrzymce, paciorek mi zmówić trzeba.
Weszłam z mamą do środka, pełno słomy pod stopami,
Gdzieś w oddali słychać krzyki i bicie ludzi kolbami.
V.
Pod ścianami wielkie prycze, całe barłogiem posłane,
A ściany bożej świątyni ludzką krwią były zbryzgane.
Wnet prysnęła dziecka radość, bo to nie była pielgrzymka,
Lecz to był strach i trwoga i narodu straszna męka.
VI.
Wyszłyśmy szybko z kościoła, bardzo strasznie przerażone.
Ujrzałyśmy, że drzwi bramy były lekko uchylone.
Wymknęłyśmy się jak myszki, by żandarmi nie widzieli.
Biegłyśmy jakby na skrzydełkach, nieśli nas z nieba Anieli.
VII.
Wpadłyśmy gdzieś na podwórze, drzwi ludzie nam otworzyli.
Choć narażali swe życie, chlebem, mlekiem nakarmili.
Ta noc była strasznie długa, a spało się smacznie, błogo.
Rano na placu kościelnym nie było widać nikogo.
VIII.
Bardzo często pytałam siebie, choć przeżyłam już lat tyle,
Czy ktoś żyje z tamtych ludzi, czy już dawno śpi w mogile?
Odwiedzając tą świątynię, łzy z oczu na twarz spływają,
A obrazy z tamtych zdarzeń, jak film tak się przesuwają.
IX.
Wspominając tamte lata, ogarnia mnie straszna trwoga.
Jak można było zbezcześcić, takie święte miejsce Boga?!
Teraz wszystko się zmieniło, świat coraz piękniejszy mamy,
Lecz gehenna wciąż powraca zza żelaznej czarnej bramy.
X.
Przeżyłam już ładne lata.
Prawie ze dwa pokolenia.
Dziękuję Panience Świętej,
Za cud mego ocalenia.

Autor artykułu: Ola Bednarska (O.B.)
czwartek, 04 września 2008
Dożynki parafialne w Nowej Brzeźnicy

W minioną niedzielę dziękowali Panu Bogu za plony mieszkańcy parafii w Nowej Brzeźnicy. Czynili to składając dary z płodów rolnych. A że rolnikom żyje się nie najlepiej i jest ich w naszej gminie coraz mniej do kościoła przyniesiono tylko jeden wieniec. Przynieśli go gospodarze dożynek - mieszkańcy Dubidz. Ale oprócz wieńca ze zbóż na ołtarzu złożono naręcza kwiatów, kosze owoców i warzyw, a także chleb i miód.

Jak stary obyczaj nakazywał były i żartobliwe przyśpiewki pod adresem księży, organisty, kościelnego, które wykonały panie z Dubidz w składzie: Bogumiła Bzdak, Helena Morga, BożenaFossa, Anna Sterczewska i Józefa Kęsoń. Tekst przyśpiewki był miejscami ostry i dosadny, podobny do satyr Krasickiego. Lecz autorem nie był biskup warmiński, lecz Bogumiła Bzdak i Teresa Wdowińska.
Panie w humorystyczny sposób wyśpiewały, co im na sercu leży:

„Może się też nowy Proboszcz
Nad nami zlituje
I kaplicę dla ciał zmarłych
W parafii zbuduje”
[…]
„Obniż pułap nasz Proboszczu
Bo „Polak potrafi”
Młodzi z ślubem ci uciekli
Do innej parafii”
[…]
„A nasz miły ksiądz Michałek
Jak ten kryształ świeci
Dobrze uczy na religii
Mówią nasze dzieci”
[…]
„A ten nasz Pan Organista
Śpiewa pieśni wiele
A jak zagra na organach
Nikt nie śpi w kościele

Uczy chór przepięknych pieśni
Bardzo się w tym stara
Mógłby dawno Organista
Już dostać Oskara”
[…]
„A ten młody nasz Kościelny
Też zapala świece
No i zmienia samochody
Jak my rękawiczki”

W części artystycznej wzięła udział dęta orkiestra z Dubidz. Były również przemówienia starostów - Marianny Modlińskiej, Rocha Janusa i Mileny Łyp oraz wiersze dzieci – Oliwii Krajewskiej, Szymona Sowińskiego i Katarzyny Gładysz.

Po raz pierwszy w dożynkach w naszej parafii uczestniczyli nowi kapłani: ksiądz proboszcz - Marek Czernecki oraz ksiądz wikariusz - Rafał Melak.

Autor: Ola Bednarska (O.B.)
Foto: Justyna Modlińska i Katarzyna Ratuszniak

wtorek, 02 września 2008
I Ty bądź na wystawie malarsko-rzeźbiarskiej w pałacu Męcińskich w Działoszynie

Powiatowy Ośrodek Kultury zaprasza na otwarcie wystawy poplenerowej do Zespołu Parkowo-Pałacowego w Działoszynie 5 września br. na godz. 17.00.

Swoje prace zaprezentują uczestnicy powiatowego pleneru malarsko-rzeźbiarskiego, który miał miejsce w Bobrownikach. A wśród nich będą następujący lokalni artyści: Józef  Kępiński, Jerzy Kacprowski, Witold Krężel, Krzysztof Strzelczyk, Józef Fiedor,Henryk Chałubiec, Janusz Pacak, Paweł Posmyk, Andrzej Stefek.

Autor: (O.B.)

poniedziałek, 25 sierpnia 2008
Mundurki w kąt?

Czy to koniec mundurków szkolnych? Czy od września uczniowie przestaną w nich chodzić?

To pytanie frasuje wielu uczniów. Zwłaszcza tych, którzy mundurków nie cierpieli.

Obowiązek noszenia jednolitych strojów we wszystkich publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach od 1 września 2007 r. umarł na mocy ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. i podpisu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zatem zakończyła się epoka mundurków w szkole.

Jednak jest jeszcze mały cień niepewności, gdyż obowiązek noszenia mundurków możne według nowelizacji ustawy wprowadzić z własnej inicjatywy dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, rada szkoły, rada rodziców, rada pedagogiczna lub samorząd uczniowski.

Szkoły, które nie wprowadzą obowiązku noszenia jednolitych strojów, będą musiały jednak w swoim statucie określić zasady ubierania się uczniów. Artykuły nowelizacji dotyczące noszenia mundurków w szkole będą obowiązywać od 1 września.

Auor: Ola Bednarska (O. B.)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12